Erciyes’te Denemeniz Gereken Aktiviteler

Kayseri’nin sembolü Erciyes İç Anadolu’nun en yüksek dağı olarak milyonlarca yıldır tüm heybeti ile arz-ı endam eden bir dağ. Günümüzde Erciyes en sık olarak Kış sporlarında kullanılsa da, Yaz aylarında da kamp alanları ve Trekking aktiviteleri ile adından söz ettiriyor.

Sıradan tatiller veya organizasyonlar size göre değilse ve hayatınıza yeni bir heyecan getirmek istiyorsanız, bugünkü yazımızda bahsedeceğimiz aktivitelere göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Erciyes, aldığı yatırımlar ile giderek gelişen ve gelen turist sayısı ile doğru orantılı olarak aktivite sayısının da arttığı bir turizm merkezi haline gelmiştir. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçak seferlerinin olması da bölgenin ulaşılabilirliğini ve cazibesini de giderek artırıyor.

Erciyes’in Zirvesi Sizleri Bekliyor

Erciyes dağının yönetim hakkını elinde bulunduran Erciyes A.Ş. son olarak zirve tırmanışı aktivitesini tüm ziyaretçileri için başlattı. Yaz sezonu boyunca ve sadece hafta sonlarında gerçekleşen bu aktivite, her yaştan doğa severin ilgisini çekiyor. Profesyonel dağ rehberleri eşliğinde gerçekleşen bu tırmanışta, güvenlik tedbirlerine azami şekilde dikkat edilmektedir.

Tırmanış sabahın erken saatlerinde ve Tekir bölgesinden başlamaktadır. Tırmanış esnasında güneşin doğuşunu izlerken Erciyes’in ne kadar heybetli ve muhteşem bir dağ olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. Tırmanış için yanınızda mutlaka dayanıklı bir spor ayakkabısı, çok büyük olmayan bir sırt çantası, polar, güneş gözlüğü, şapka ve uyku tulumu bulundurmayı unutmayınız. Bu eşyalar ne kadar az yer kaplarsa, sizin için o kadar avantajlı olacaktır.

Erciyes’te Downhill

Downhill, Türkiye’de sadece Erciyes Dağı’nda yapılabilen bir Dağ aktivitesi. Bisikletin yokuş aşağı ve dağlık alanda sürüldüğü bu spor, elbette herkes tarafından yapılamamaktadır. Zorlu parkurlara dayanabilecek ileri teknoloji bir bisiklet ve bu aracı kullanabilecek bir deneyim gerektirmektedir. Bu sporun ileri seviyesinde olan sporcular, bu zorlu parkuru inerken bir de üzerine akrobatik hareketler yapabilmektedir.

Amatör dahi olsanız her Pazar günü, Erciyes’te düzenlenen bu etkinliklere katılabilirsiniz. Amatör olmanız, bu spordan keyif almanız doğrultusunda hiç engel değil. Zira sadece profesyonel downhill sporcularının akrobatik hareketlerini izlemek bile başlı başına bir zevk. Bölgede amatör sporcular için tasarlanmış, nispeten daha kolay eğitim ve antrenman parkurları da bulunuyor.

Erciyes’te Dağ Bisikleti Kullanmak

Toprak, çamur ve taş gibi engelleri umursamadan, doğanın tüm tozunu solumak isteyen doğa severler, Erciyes’te düzenlenen dağ bisikleti turlarına katılabilirler. Elbette bu spor için çok iyi frenleri olan ve darbelere dayanıklı bir dağ bisikleti gerekiyor. Macera severler tarafından çok ilgi gören bu aktivite, kullanıcılara Erciyes’te macera ve adrenalin dolu bir hafta sonu vadediyor. Erciyes’te sadece profesyonel sporcular için değil amatörler için de özel ve daha basit parkurlar bulunmaktadır. Bisikletinizin olmaması ise sorun değil, bölgede kiralama imkanı da bulunuyor.

Erciyes’te ATV Heyecanı

Gözünü aksiyon ve adrenalin bürüyenleri, yukarıda belirttiğimiz aktiviteler tatmin etmeyebilir. O zaman bu maceraperest okurlarımızı, ATV macerasına davet ediyorum. Son yıllardaki popülaritesi giderek artan ATV sporunun ülkemizdeki en verimli şekilde yapılabildiği bölge Erciyes Dağı’dır.

4 tekerli ve yüksek beygirli motorlar ile çamurların içinden geçmek ve tepelerden uçmak sizlere hiç unutamayacağınız heyecan dolu saatler yaşatacak. Şehrin stresli ortamından sonra adeta size ilaç gibi gelecek bu aktivite ile doğanın içinde olacak ve Erciyes’in doğal ortamı ile baş başa kalacaksınız. Özellikle grup halinde gelen konuklar, arkadaşları ile toplu şekilde ATV macerasına çıkarak çok daha eğlenceli vakit geçirebilirler.

Cevap bırakın