Erciyes Dağı Efsanesini Biliyor muydunuz?

Erciyes dağı , günümüzde giderek popüler hale gelen ve hakkında birçok efsanenin de ortaya atıldığı bir dağdır. Volkanik olması ve milyonlarca yıl önce yaşadığı patlamalar sonucunda ortaya devasa dağlar ve peri bacaları gibi muhteşem manzaralar çıkarması, dağı daha da ilgi çekici hale getirmektedir. 30 milyon yıl önce yaşadığı patlamalar ile etrafındaki çok geniş bir bölgenin yapısını baştan sona değiştiren bir dağ Erciyes. Peki nedir bu Erciyes Dağı efsanesi? Gelin yazımızın devamında bu efsanenin detaylarına girelim.

Erciyes Dağı Cis Hatun Efsanesi

Erciyes Kayak Merkezinde Kaymak

Bundan binlerce yıl önce Erciyes Dağı’nın yamaçlarında Ercişler isimli bir kabile yaşamlarını sürdürmekteymiş. Cis Hatun ise bu kabile liderinin biricik kızı. Bir gün çok uzaklardan genç ve yakışıklı bir delikanlı Erciyes’in eteklerinde yaşayan bu kabileye gelir. Bu yakışıklı genç, kabile reisinin biricik kızına tutulur. Sonraları bu delikanlı, kabilenin ileri gelenlerinden birisini aracı kılarak kızı kabile reisinden ister. Kabile reisi de kızımı veririm fakat önce Erciyes’in tepesindeki Ejderhayı öldürmen gerekir diye zor bir şart koşar.

Aşkından deli divane olmuş genç, tereddüt dahi etmeden bunu kabul eder. Cis Hatun, bu cesur gence çoktan aşık olmuştur, onun dağdan geri dönemeyeceğini düşerek gizlice peşine takılır. Genç kız delikanlının peşinden giderken gelinliğini de giyer. Zirveye tırmanan aşıklar, zirveye yaklaştıkça ejderhanın sıcaklığını hissetmeye başlarlar. Karşılarına ejderha çıktığında ise artık çok geçtir, delikanlı Cis Hatun’u korumak için ateşe atlar ve o anda kül olur. Buna dayanamayan Cis Hatun da orada can verir fakat giymiş olduğu beyaz gelinliği Erciyes’in karlarını oluşturur.

Ejderha, aşıkları kül etmiştir fakat o günden beri aşklarının sembolü olan bembeyaz karı eritememiştir. Erciyes her mevsimde zirvesinde daima kar bulunan yüksek bir volkanik dağdır.

Elbette bu sadece tebessüm etmemizi sağlayan bir efsane hikaye. Fakat Erciyes Kayak Merkezi’nde kayarken, gözünüzü şöyle zirveye diktiğinizde bu hoş efsaneyi aklınıza getirebilirsiniz. Kim bilir belki de hikayenin gerçeklik payı vardır?

Erciyes Kayak Merkezi’nde Nerede Kalınır?

Erciyes Dağı Efsanesi

Defalarca kez deneyip memnun kaldığımız Ace Erciyes Hotel konaklama tesisini tavsiye ediyoruz. Erken rezervasyon imkanları ile uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Jsnw 4 Şubat 2020
  2. Haktan 30 Aralık 2020

Cevap bırakın