Erciyes Dağı ve Erciyes Kayak Otelleri

Bazı insanlar kış tatilini yaz tatiline nazaran daha çok sevmekte ve beklemektedir. Bunun sebebi ise tabi ki adrenalin dolu kayak sporundan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde kayak sporu yapabileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Uludağ, Kartepe, Kartalkaya ve Erciyes akıllara gelen ilk yerlerden sadece bir kaçıdır. Peki, görkemiyle diğerlerini aratmayan Erciyes Dağı nerede ve nasıl gidilir? En iyi Erciyes Kayak Otelleri hangileridir? Bu yazımızda bu bilgileri sizlerle paylaşacağız. 

Erciyes Dağı Nerededir?

Erciyes Kayak Merkezi Uluslararası Etkinlikler Yapıyor-Erciyes Kar Voleybolu

Erciyes Dağı, ülkemizde İç Anadolu Bölgesinde bulunan ve Mimar Sinan’ın memleketi olan Kayseri ilinde yer almaktadır. Karasal iklimin görüldüğü Kayseri’de kışların soğuk ve kar yağışlı geçmesi kış turizm açısından şehre avantaj sağlamaktadır. Erciyes Dağı, 3917 metreye varan zirve noktası ile sönmüş volkanik bir dağdır. En son M.Ö. 253 yılında Roma döneminde aktif hale geldiği sanılmaktadır. Yazın en sıcak dönemlerinde bile zirvedeki karları görebilmeniz mümkündür. 

Erciyes Dağı’na Nasıl Gidilir? 

Erciyes Kayak Merkezi'ne Ulaşım Çok Kolay

Kayak sporu ve dağcılıkta ülkemizin en önemli yerlerinden biri olan Erciyes Dağı’na, bulunduğunuz şehre göre isterseniz karayolu ile gidebilmeniz mümkün. 

İstanbul – Kayseri arası yaklaşık olarak 800 kilometredir ve ortalama bir süratle 10 saat civarında şehre ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan otobüsle de Kayseri’ye gidebilirsiniz ve yaklaşık olarak 12 saat seyahat etmek durumundasınız. 

Ankara – Kayseri arası 327 kilometredir ve kendi aracınızla 4 saat otobüs ile yaklaşık 5 saat yolculuk yapmanız gerekmektedir. 

İzmir – Kayseri arası ise 850 kilometredir. Aracınız ile 10 otobüs ile yaklaşık 13 saat yolculuk yaparak şehre varabilirsiniz. 

Kayseri’ye vardığınızda şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Erciyes Dağı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Bir diğer seçenek ise havayoludur. Şehirde bulunan Kayseri Havalimanı’na birçok şehirden direkt uçuşlar bulunmaktadır. En az 40 dakikalık bir yolculukla şehir merkezine 10 dakikalık mesafede bulunan havalimanına iniş yaparsınız. İndikten sonra araç kiralayarak Erciyes Dağı’na varabilirsiniz. 

Erciyes Kayak Otelleri

Erciyes Dağı Efsanesi

Erciyes Dağı’nda kış sezonunda kar kalınlığı 3 metreyi bulmaktadır. Kayak sezonu Kasım ile Mayıs ayları arasındadır. Kayak merkezinde, zorluk dereceleri farklı 33 pist bulunmaktadır. Kayak sporu dışında, tırmanış, ATV gezisi aktivitelerine de ev sahipliği yapmaktadır. 

Erciyes’te bulunan kayak otelleri listesi şu şekildedir;

  • Ramada Resort Erciyes
  • Mirada Del Lago
  • Ace Erciyes Otel
  • Grand Eras Erciyes 
  • Mirada Del Monte
  • Amalia Erciyes Boutique Hotel
  • Magna Pivot Erciyes
  • Magna Chalet Erciyes

Kayak otellerinin detaylarını bir başka yazımızda uzun uzun inceleyeceğiz.

Cevap bırakın