Erciyes Dağları Ulaşım Yolları Nasıldır?

Erciyes, namı diğer Tanrı Dağları, İç Anadolu’nun merkezinde yer almaktadır. Her sene milyonun üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırlayan Erciyes, elbette en büyük değeri olan kayak merkezi ile bilinmektedir. Sadece kayağın değil onlarca farklı kayak disiplininin uygulanabiliyor olması ve pistlerin toz kara sahip olması, Erciyes’i kayak sporcuları için oldukça değerli kılmaktadır. Dağın zirvesi 3917 metre olsa da Erciyes Kayak Merkezi, 1800 ila 3000 metre arasında kurulmuştur. Erciyes, Kayak sezonunun usun olması sayesinde Batı’daki popüler kayak merkezleri olan Uludağ, Kartalkaya ve Kartepe’ye çok güçlü bir alternatif ve rakip olarak durmaktadır.

Peki Erciyes’te Neler Yapılır? Muhtemelen sizi Erciyes’e getiren şey kayağa olan merakınız veya bu spora olan aşkınız. Kayak için aradığınızdan çok daha fazlasını bulacağınız Erciyes’te, kayak harici yapılacak aktiviteler de bulunmaktadır. Yazımızın devamında, bu konu hakkında size kısa bilgi ve tavsiyeler vereceğiz.

Erciyes’e Ulaşım

Kayseri’de yaşamadığınızı hesap edersek, Erciyes’e kara veya hava yolu ile geleceğinizi söyleyebiliriz. Bir şekilde şehre giriş yaptıktan sonra mutlaka iyi bir kahvaltı yapmanızı öneriyoruz. Kayak sporları, Kış aylarında yapıldığı için havanın erken kararmasından dolayı erken saatlerde yapılır. O nedenle şehre ne kadar erken giriş yaparsanız o kadar iyi.

Otelinizin konaklama tipine göre, kahvaltı yapacağınız mekanı belirleyebilirsiniz. Otelden aldığınız hizmet içerisinde kahvaltı var ise otel ana restoranında, yok ise şehir merkezindeki bir işletmede kahvaltı yapabilirsiniz. Kayseri kahvaltılarının vazgeçilmez öğeleri olan pastırmalı yumurta, sucuklu yumurta, pastırmalı paçanga böreği ve pastırmalı pide ile kayak sporları için enerjinizi adeta tamamen dolduracaksınız.

Çayınızı da kahvaltı sonrasında, pist manzaralı otel restoranlarında içebilirsiniz. Kahvaltı esnasında pistleri izlemek ve kahvaltı sonrasında hemen kayağa geçmek için, pistlere yakın konumlardaki otellerde konaklamanızı tavsiye ediyoruz.

Kayseri şehir merkezinden ve havaalanından, kayak merkezine ulaşım çok rahat. Özel aracınız yok ise kiralayabilir veya Develi dolmuşlarını kullanarak 20 dakika içerisinde Erciyes’in zirvesine çıkabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir’den günlük uçak seferleri, Kayseri Havalimanı’na çalışmaktadır.

Kayseri’de Kayak Vakti

Kayseri’nin modern ve güvenli pistlerinde alp disiplini, snowboard veya kızak yapabilirsiniz. Kayağa yeteneğiniz olmadığını düşünüyorsanız veya kayak korkunuzu yenemiyorsanız, kızak hem mantıklı hem de çok eğlenceli bir alternatif. Erciyes’te kızak ve kayak pistlerinin ayrı olması, çok daha rahat bir eğlence imkanı sunmaktadır.

Erciyes, her seviyedeki kayak severe uygun pistlere sahip. Kayak hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, Erciyes A.Ş. bünyesindeki profesyonel eğitmenlerden özel ders alabilirsiniz. 3 yaşını geçmiş çocuklarınız da aynı şekilde bu sporu erken yaşlarda bu özel dersler sayesinde öğrenebilirler. Kalabalık bir grup ile gelmiş iseniz, grup özel ders alarak kişi başı maliyeti düşürebilirsiniz.

Kayseri’de Ne Yenir?

Tüm gün kayak yaptıktan sonra gözünüzün görmek istediği tek şey yemek masası olacaktır. Kayseri’de olduğunuz için rahat olabilirsiniz zira o masa birazdan inanılmaz lezzetler ile dolacak. Mangalda pişen sucuklar, bir kaşığa 40 tanesinin sığdığı mantılar ve dilim dilim pastırmalar. Kahvaltısı kadar akşam yemeklerinin de çok zengin olduğu Kayseri Otelleri, konuklarını memnun edebilmek için üstün gayret göstermektedirler. Kayseri Otelleri’nin açık büfe hizmetlerinde Kayseri başta olmak üzere Türk ve Dünya mutfaklarından eşsiz lezzetler sunulmaktadır. Yemek yemenin en güzel yanlarından biri de karşınızda heybetli Erciyes dağının manzarasının olması.

Erciyes Eğlenceleri

Yemeğinizi yedikten sonra artık biraz eğlence vakti. Erciyes’te akşamları ünlü sanatçıların konserleri, DJ performansları ve özel konsept partiler ile doyasıya eğlenebilirsiniz.

Cevap bırakın