Erciyes Hakkında Merak Edilenler

Türkiye’de kayak sporlarına ilgi arttıkça, doğal olarak merak edilenler de artmaktadır. Nüfus yoğun yerlerimize yakın olan Uludağ ve Kartalkaya hakkında çoğu kayak sever bilgi sahibi olsa da, bu şehirlere uzak olan Erciyes hakkında bu kadar bilgiye vakıf olunamayabiliyor.

Yazımızın devamında gözlemlerimize göre Erciyes Kayak Merkezi hakkında en çok merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız. Sorularınıza yazımızda cevap bulamamanız durumunda, yorum bölümünden kendi sorularınızı da yöneltebilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul, Ankara ve İzmir’den Kayseri havalimanına direkt uçuşlar bulunmaktadır. 3 farklı firmanın seferi bulunduğu için fiyatlar gelen olarak uygun. Uçuş süresi 1 saat 20 dakika sürmekte ve havalimanından kayak merkezine ulaşım ise 30 dakikanızı almaktadır.

Ekipmanlarımı Nasıl Götürebilirim?

Türk Hava Yolları ve ona bağlı olarak çalışan Anadolu Jet şirketleri, kayak ekipmanlarından ek ücret almadan taşımaktadır. Pegasus ise 10 liralık cüzi bir ücret karşılığında ekipmanlarınızı taşıyor. Hiç taşıma külfetine girmeyerek, Erciyes’te uygun fiyatlı kiralama avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

Nerede Konaklamalıyım?

Kayseri şehir merkezinden Erciyes’e ulaşım çok rahat, dolmuşlar ile bile ulaşım sağlanabiliyor. Kayak tatili arasında şehir merkezini de görmek istiyorum derseniz Kayseri şehir merkezindeki otellerde konaklayabilirsiniz. Sadece kayak ve dinlenme odaklı bir tatil istiyorsanız, en mantıklısı pistlere yakın lüks kayak otelleri olacaktır.

Skipass Ücretleri Ne Kadar?

Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’deki en uygun skipass tarifelerine sahip. Günlük sınırsız 70 lira olan skipass, öğrencilere 50 lira. Birkaç kere kayak tatili yapmayı düşünenler ise sezonluk bilete 300 lira vererek, tüm sezon boyunca sınırsız kaymanın zevkini de çıkarabilirler. Çoğu kayak merkezinde bu fiyata sadece 1 haftalık skipass alabildiğinizi de hatırlatalım.

Erciyes’te Gece Hayatı Var Mıdır?

Uludağ gibi bir gece hayatı bekliyorsanız maalesef hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Gece eğlenceleri sadece bazı otellerde bulunan disko ve gece kulübü tarzı mekanlarda bulunmaktadır. Alternatif olarak arkadaş gruplarınız ile giderek gece kayağı veya gece ateşi gibi etkinlikler ile kendi eğlencelerinizi yaratabilirsiniz.

Erciyes’te Ne Yenmeli?

Kayseri’nin mutfağı oldukça geniş, en meşhur yemeği şüphesiz ki mantı. Buna ek olarak pastırma, sucuk gibi ürünleri ile meşhur olan Kayseri’de, bu ürünler ile hazırlanmış bir kahvaltı yapmayı da ihmal etmeyin. Kayseri sucuğu ile yapılan sucuk ekmek de kayak merkezinin popülerleri arasında.

Kayak Tatili Kaç Gün Sürmeli?

Bu elbette sizin kişisel programınıza da bağlı bir durum. Kayseri Erciyes Kayak Merkezi için tek önerebileceğimiz konu ise 2 günden az tatilleri tercih etmemeniz yönünde olacaktır. Zira muhtemelen İstanbul, Ankara veya İzmir’den geleceğiniz için o kadar yol çektikten sonra aynı gün geri dönmek, tatilin tadını damağınızda bırakacak ve daha yolun yorgunluğunu atmadan kendinizi geri dönüş yolunca bırakacaksınız.

Biz vaktiniz varsa en az 3 gece 4 günlük bir kayak tatili yapmanızı ve mümkünse bunu da hafta içi günlerde yapmanızı öneriyoruz. Hafta içi tatil yaparak hem daha uygun fiyatlara konaklayabilir hem de hiçbir yerde sıra beklemezsiniz.

Erciyes Pistlerinin Durumu Nasıl?

Snowboard ve kayakçılar için de pistler çok geniş. Pistler öyle geniş ki çoğu bölümden ilk defa kendinizin geçtiğini fark edeceksiniz. Pistler her sabah yeniden eziliyor ve kayakçılara uygun hale getiriliyor. Güvenlik timinin de 7/24 pistlere göz kulak olması, kayakçılara ayrı bir güven vermektedir.

Erciyes’e geldikten sonra batıdaki kayak merkezlerine bir daha gitmeyeceğinize eminiz zira burası olanaklar yönünden çok geniş olmasına rağmen, gerçekten uygun fiyatlı kayak tatili yapabileceğiniz bir merkez.

Cevap bırakın