Erciyes, Kapadokya ve Kozaklı Gezisi

Türkiye’nin en popüler kayak merkezi olma özelliği barındırmasına ek olarak Erciyes, çevresinde de doğal güzellikleri barındırıyor. Gelin bugün Kapadokya’da başlayan ve Erciyes ile devam eden bir gezinin size neler sunacağını anlatalım.

Ülkemizin gözde bir turizm merkezi olan Kapadokya bölgesi, konuklarına eşsiz bir miras olan peribacalarını sunuyor. Ayrıca bölgede, dünyanın en güzel balon turları yapılmaktadır. Gezinizi bu balon takvimine uygun olarak yapmanız, muhtemel odur ki sizlere hayatınızın en güzel manzarasını sunacaktır.

Yerli ve yabancı turistlerin adeta akın ettiği Kapadokya, özellikle sömestr olarak adlandırdığımız yarı yıl tatilinde çok yoğun oluyor. Birbirlerine çok yakın olması nedeni ile Kapadokya’da başladığınız gezinizde, öğlen Erciyes’te kayak ve akşamda Kozaklı’da kaplıca keyfi yapabiliyorsunuz. Elbette bütçenize göre bunu 2 güne yayarak, ilk gece Erciyes Otelleri’nde konaklayabilirsiniz.

Balon turlarına katılmak için yola çok erken çıkmanız gerekiyor. Günün ilk ışıklarında bölgeye giderek muhteşem doğal kaya oluşumlarının arasında, sıcak hava balon turlarına katılabilirsiniz. Kuş bakışı bu muhteşem oluşumları izlemek ise daha da büyük bir keyif.

Kayadan oyma yapılar ve peribacaları, görülmeye değer güzellikleri ve kültürel değerleri ile sadece yerli değil yabancı turistlerinde bölgeye akın etmesini sağlıyor. Peribacaları etrafında ATV motorları, develer veya atlar ile de gezintilere çıkabilirsiniz. Bölge sadece peribacalarından ibaret değil, en az 2-3 saatinizi ayırarak görebileceğiniz doğal taşlar ile dolu.

Kapadokya bölgesinde butik oteller, pansiyonlar ve kayaların içi oyularak hazırlanmış doğal konaklama mekanları bulunmaktadır. Her bütçeye uygun bir konaklama seçeneğinin olduğu Kapadokya’da güneşin doğuşunu mutlaka izlemelisiniz. Balon turları fiyatları kişi başı ortalama 500 ila 1000 lira arasında değişmektedir.

Balon turu sonrasında ise sadece 1 saatlik araç yolculuğu ile Erciyes’e ulaşabiliyorsunuz.

Kapadokya’dan Erciyes Kayak Merkezi’ne

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 350 milyon euro’luk yatırım ile canlandırdığı Erciyes, günümüzde Uluslararası Organizasyonların ve profesyonel kayakçıların vazgeçilmez adreslerinden birisi haline gelmiştir. Ayrıca eğitim okulunun da bulunması, acemi kayakçıların da kendilerini geliştirebilmesini veya bu spora daha önce hiç şans vermemiş kişilerin, öğrenmesini sağlamaktadır.

Toplamda 102 kilometreyi bulan 34 pistinin tamamı Uluslararası Standartlara uygundur. Bu pistler mavi, kırmızı ve siyah kategorilerine ayrılmıştır. Acemi bir kayakçı iseniz mutlaka mavi renkli pistlerde kayak yapmanız gerekiyor.

Erciyes ve Kayseri şehir merkezinin birbirine çok yakın olması, konuklara kısa bir Kayseri turu yapma olanağı da sağlamaktadır. Tarihi yapıları ve çok lezzetli mutfağı ile Kayseri’de anılarınızda eşsiz bir yer edinecek. Özellikle pastırma, sucuk ve mantısını mutlaka denemelisiniz.

Kayak Sonrası Kozaklı’da Kaplıca Keyfi

Kayak sporlarında kara doyduktan ve kaslarınızı iyi gerdikten sonra biraz rahatlamanın zamanı geldi diyorsanız, sizi Kozaklı’ya davet ediyoruz. Erciyes’e sadece 1 saatlik mesafede olan Kozaklı, Nevşehir ilinin sınırları içerisinde bulunuyor. Türkiye’nin önemli termal merkezlerinden birisi olan Kozaklı, 22 termal tesisi ile konuklarına adeta şifa dağıtıyor.

Sömestr tatilinizin en güzel dakikalarını yaşayacağınız bu şifalı sular içerisinde bol miktarda Kalsiyum, Sodyum ve Klor bulunmaktadır. Termal kaynaklar etrafında her bütçeye uygun oteller bulunuyor. 5 yıldızlı süper lüks otellerde konaklayabileceğiniz gibi apartlarda da konaklayabilirsiniz.

Çocukların da ilgisini çekmek için sıkıcı kaplıca ortamlarından çok uzak olan Kozaklı, Aquapark ve çok sayıda havuzu ile de eğlenceli bir tatil vadediyor. Termal kaynaklar etrafında SPA merkezleri, çamur banyoları, tuz odaları, güzellik salonları ve spor salonları da bulunmaktadır.

Kendinizi çok daha iyi hissetmek ve adeta bir anda gençleşmek için cildinizi mutlaka Kozaklı Termal Suları ile tanıştırmanızı öneriyoruz.

Cevap bırakın