Erciyes Kayak Merkezinde Uluslararası Etkinlikler

Türkiye’nin üçüncü, Orta Anadolu’nun ise en yüksek dağ olma özelliği ile Erciyes, 3917 metre yüksekliği ile çok heybetli görünmektedir. Bulutları dahi delen Erciyes, Kayseri’nin neredeyse tüm bölgelerinden görülmektedir. Yılın 365 günü karlı bir zirveye sahip olan bu volkanik dağ, Türkiye’deki en çok ziyaret edilen kayak merkezlerinden birisine de ev sahipliği yapmaktadır.

Erciyes Kayak Merkezi, sadece ülkemize değil dünyaya da hitap ediyor. Özellikle üzerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Snowboard şampiyonları ile iyice tanınır hale gelen Erciyes, artık daha çok yabancı turisti ağırlıyor. Türkiye’nin en gelişmiş mekanik lift sistemlerine sahip olan Erciyes Kayak Merkezi’nde 33 adet pist bulunuyor.

Erciyes’te kayak sezonu Aralık ayının ilk haftasında başlamakta ve Nisan ayının ortalarına kadar devam etmektedir. Çok geniş bir alana yayıldığı için Sömestr gibi yoğun dönemlerde dahi rahat bir kayak tatili geçirebilirsiniz.

Şehir merkezinden ve havaalanından çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabildiğiniz kayak merkezi çevresinde konaklama imkanları bir hayli gelişmiş. Ramada gibi ünlü otel zincirlerinin de lüks kayak otelleri bulunuyor. Erciyes gece hayatı çok popüler olmasa da oteller tarafından sunulan eğlence olanakları tatmin edici seviyede.

Kara yolu ile Kayseri’ye gitmek biraz külfet olabilir fakat günümüzde İstanbul, Ankara ve İzmir’den günde 20’ye yakın uçak seferi ile Erciyes’e ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan Uludağ’a 4 saatlik kara yolculuğu ile ulaşabiliyorken, Kayseri’ye hava yolu ile 1 saatte gelebilirsiniz. Sonrasında ise dolmuşları kullanarak Erciyes’e 30 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz.

Erciyes Kayak Merkezi Etkinlikleri

Erciyes, kayak sezonu boyunca konuklarına konserler, festivaller, yarışmalar gibi etkinlikleri sunmaktadır. Bu etkinlikler ile kayak tatilinizi denk getirmek için Erciyes Kayak Merkezi web sitesinde güncellenen etkinlik takvimini daima takip etmenizi öneriyoruz.

Jump and Freeze

Şubat ayında düzenlenen bu organizasyon, aslında büyük bir turnuva. Yarışmacılar bu organizasyona takımlar halinde katılıyorlar ve ilginç kıyafetler giyerek rampadan zıplayarak buz gibi suya dalıyorlar.

Konsept itibari ile çok heyecan verici yarışmalardan birisi olan Jump and Freeze, adı üstünde zıpla ve don konseptini sunuyor. Yarışma kazananlarına ise telefon, kamera gibi ödüller verilmektedir.

Avrupa Kar Voleybolu Turnuvası

Prestijli ve Uluslararası organizasyonlardan birisi olan Avrupa Kar Voleybol Turnuvası, Erciyes’te 2 kere düzenlenmiştir. Ocak ayında düzenlenen bu turnuva, yurt dışından da bir çok turistin bölgeye akın etmesini sağlamaktadır. Bu turnuva da Erciyes’in dünya çapında bir kayak merkezi olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Snowboard Dünya Kupası

Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen ve dünyanın en prestijli turnuvalarından birisi olan Snowboard Dünya Kupası, Erciyes’te 1 kere değil tam 3 kere düzenlenmiştir. Türkiye kayak merkezlerinin dünyaya tanıtılması açısından büyük öneme sahip olan bu organizasyonu, dünya çapında milyonlarca kayak sever takip etmektedir.

Dünya’nın en iyi Snowboard sporcularını izlemek için bir sonraki organizasyon tarihini mutlaka takip etmenizi öneriyoruz. Ayrıca Erciyes’e gelerek, dünyanın en iyi Snowboard sporcularının kaydığı pistleri deneyimlemek de, ayrı bir ayrıcalık olsa gerek.

Koç Spor Fest

Son 13 yıldır Türkiye’nin en köklü şirketi olan Koç Holding tarafından düzenlenen festival, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen sporcuların katılımı ile gerçekleştiriliyor. Şimdilik sadece Erciyes ve Palandöken’de gerçekleştirilen Koç Spor Fest kapsamında, çeşitli yarışmalar düzenleniyor.

Festival kapsamındaki yarışmalarda sadece kayak değil çeşitli spor dallarında da sporcular ter döküyorlar. Her sene Mart ayında yapılan festivali kaçırmamak adına, festival takvimini takip ederek otel rezervasyonlarınızı da o tarihe göre ayarlayabilirsiniz.

Cevap bırakın