Erciyes’in Meşhur Lezzetleri

Kayak sporları yapmanın sonuçlarından en önemlisi tabiki de, acıkmak olacaktır ve Erciyes’in lezzetleri gerçekten iştah açmasıdır. O nedenle kayak tatiline çıkacak kayak severler, konaklayacakları veya kayak yapacakları bölgelerdeki yeme içme çeşitliliğine de çok önem verirler. Neyse ki Kayseri Erciyes Kayak Merkezi konukları, bu konuda inanılmaz şanslılar. İç Anadolu’nun ve hatta Türkiye’nin en zengin mutfaklarından birisine sahip olan şehirde, her gün farklı lezzetleri deneseniz dahi hepsine vakıf olamayacağınız kadar büyük bir çeşitlilik ile karşılaşacaksınız.

Erciyes Mutfağını, Erciyes Otelleri’nin restoranlarında veya şehir merkezinde bulunan yöresel lokantalarda tanıyabilirsiniz. Erciyes Kayak Merkezi’nin en avantajlı yönlerinden birisi de şehre ulaşımın çok rahat olmasıdır. Diğer kayak merkezlerinde özel aracı bulunmayan ziyaretçilerin şehir veya ilçe merkezlerine geçmesi çok zor iken, Erciyes Kayak Merkezi’nde sadece dolmuşlar ile 20 dakika içerisinde merkeze ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bu da Kayseri’nin mutfağını, tarihini ve doğasını çok daha yakından görmenize olanak sağlamaktadır.

Kayseri ve Erciyes’in Meşhur Lezzetleri

Kayseri ve Erciyes’in Meşhur Lezzetleri-kayseri yemekleri-kayseri mantısı

Kayseri mutfağını genel olarak değerlendirdiğimizde et yemeklerinin ve hamur işi ürünlerin daha ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Kayseri’nin en meşhur lezzetleri olan mantı ve pastırma da zaten bunu kanıtlar niteliktedir.

Kayseri Mantısı: Bu konuda çok yaygın olarak bilinen bir yanlışı düzeltelim. Kayseri Mantısı, kesinlikle tek bir çeşitten oluşmamaktadır. Şehirde inanmayacaksınız fakat tam 36 farklı mantı çeşidi bulunmaktadır. Bunların çoğu etli iken farklı iç malzemeleri ile de yapılan mantılar bulunmakta. Şehir merkezinde bulunan mantı evlerinde, bu çeşitlerden bazılarının tadına bakabilirsiniz. Yağ mantısı, pirov mantısı ve tepsi mantısı en çok bilinen mantı çeşitleridir.

Pastırma ve Sucuk: Kayseri denince belki de aklımıza ilk gelen şeylerden birisi de pastırma ve sucuk. Asla taklit edilemeyen bu ürünler, Kayseri’de asırlardır geleneksel olarak üretilmektedir. Kayak Merkezlerinin adeta geleneksel atıştırmalığı haline gelmiş olan ekmek arası sucuk, Kayseri’nin sucukları ile çok daha bir anlam kazanmaktadır.

Pistlere yakın olan lüks otellerin açık büfe restoranlarında veya Kayseri şehir merkezinde kahvaltı servisi veren işletmelerde, mutlaka Kayseri sucuğu veya pastırması ile yapılan yumurtayı tüketmenizi öneriyoruz. Pastırmalı yumurta veya sucuklu yumurta ile başladığınız kayak sporlarınızda, çok daha güçlü ve performanslı olacağınızın garantisini veriyoruz.

Kayseri Tatlıları: Hamur işlerine çok düşkün olan Kayserililer, özellikle un ile yapılan tatlılarda adeta uzmanlaşmışlar. Kendilerine özel oklava, kamış ve güllü baklavası bulunan Kayseri Mutfağı, aynı zamanda helvaları ile de meşhur. Dur pekmezi, fincan ağzı, pişmaniye ve nevzine de mutlaka tatmanız gereken diğer lezzetler.

Deneyip de özel olarak tavsiye ettiğimiz cevizli çenetli tatlısını da ayrıca öneriyoruz. Özellikle mantıdan sonra mutlaka denemelisiniz.

Kayseri Çorbaları: Bu zengin mutfağa ait onlarca farklı çorba türü olsa da en çok tercih edilen ve yapılan çorbalar; düğürcük çorbası ve toga çorbası.

Kayseri ve Erciyes’in Meşhur Lezzetleri-kayseri yemekleri

Kayseri Et Yemekleri: Koyun ve kuzu kaburgasından yapılan Pehli, Kayseri’nin en çok tüketilen et yemeklerinin başında geliyor. Yine etin en güzel hali olan pirzoladan yapılan Fırın Ağzı ve kıymalı yağlama da adeta size lezzet patlaması yaşatacak diğer lezzetler.

Çok bilinmese de Kayseri, köfteleri ile de meşhur bir şehrimiz. Kayseri Köftesini neredeyse yarım asırdır çalışan Kayseri Köftecilerinden edinebilirsiniz. Son olarak buhara pilavı, karın bumbar dolması ve incir dolmasını da farklı lezzetleri denemeyi seven okurlarımıza öneriyoruz.

Gördüğünüz gibi Kayseri Mutfağını anlatarak bitiremiyoruz, muhtemelen siz de yiyerek bitiremeyeceksiniz. Yine de bu güzel şehrin mutfağına yakından tanık olmak için tatilinizi pistlerle sınırlı tutmayarak, mutlaka şehir merkezini de görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın