Erciyes’te Bir Gün Nasıl Geçer?

Kayseri halkı düşüncesine göre Dünya’nın en merkezi konumu olan Erciyes, heybeti ve binlerce yıllık varoluşu ile bunu kaldırabilecek bir duruşa sahip. Ayrıca haritayı karşımıza alıp baktığımızda da Kayseri halkına hak vermemek elde değil.

Dünya’nın merkezi midir bilemeyiz fakat böyle giderse Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olacağı kesin. İç Anadolu’nun en merkezi noktalarından birisi olan Erciyes, her sen yüz binlerce yerli ve yabancı kayak severi ağırlıyor. Aynı zamanda Tanrı Dağı olarak da bilinen Erciyes’te sadece kayak değil onlarca farklı Kış sporu yapılabilmektedir. Yaz aylarında ise trekking ve kampçılık olmak üzere yine onlarca farklı aktiviteye ev sahipliği yapıyor.

Kayak tatilinizi Erciyes’te geçirmeye karar vermiş iseniz, bu tatili dolu dolu geçirebileceğiniz bir program hazırlayabilirsiniz. Zira Erciyes’in sınırları içerisinde bulunduğu Kayseri, oldukça zengin kültürel ve tarihi bir dokuya sahip.

Güne Kahvaltı İle Başlayın

Kayseri’nin neyi meşhur? diye bir soru sorsak eminiz ki 100 kişiden en az 90’ı sucuk ve pastırma olacak cevap verecektir. O nedenle konaklayacağınız otelde veya kayak yolunda bir mekanda, mutlaka kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.

Kayak sporlarının çok yorucu olmasından dolayı iyi ve güçlü bir kahvaltıya çok ihtiyacınız olacak. Kayak sporları, Kış aylarında yapıldığı için güne erken başlamak elzemdir. Zira hava kararmadan ne kadar çok kayak yaparsanız, odalarınıza o kadar mutlu dönersiniz. O nedenle, güne çok erken saatlerde başlamak ve kayseri pastırması, kayseri sucuğu katılmış omlet, börek veya pide gibi ürünlerin bulunduğu güçlü bir kahvaltı yapmak şarttır.

Şimdi Kayak Vakti

Erciyes’in 1800 ila 3000 metre aralığında kurulmuş olan pistler, Alp disiplini ve snowboard gibi kayak disiplinlerini yapmaya olanak sağlıyor. Erciyes, sönmüş bir volkanik dağ olduğu için üzerinde neredeyse hiç ağaç yok. Taşlar ve kayalar ise devasa makineler ile temizlenmiş. Bu da size adeta pürüzsüz bir pist ortamı hediye ediyor. Erciyes’in en dikkat çeken yönlerinden birisi de Kızak pistlerine de sahip olması. Böylece kayak yapanlar ve kızak ile eğlenenler, birbirlerini tehlikeye sokmadan ayrı pistlerde eğlenebiliyorlar.

Çocuklar için de uygun pistlere sahip olması, Erciyes’te ailecek güzel bir kayak tatili geçirmenizi sağlıyor. Fiyatlar yönünden çok uygun olması sayesinde, kayağa ilk kez başlayacak ziyaretçiler içinde avantajlı bir bölge. Saatliği 100 lira civarındaki özel derslerden faydalanarak, kayak sporlarına hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

Kayseri Erciyes’te Akşam Yemeği

Kayak eğlencesine doyum olmayacağı için akşam saatlerinin ne ara geldiğini bile anlamayacaksınız fakat acıkan mideniz size küçük bir hatırlatma yapacaktır. Pistlerde kaydıktan sonra, kaybettiğiniz enerjileri geri almak için otelin restoranında veya et yemekleri yapan bir Kayseri restoranında soluğu alabilirsiniz.

Akşam yemeklerinde de pastırma ve sucuk etkisini bolca göreceksiniz. Ayrıca dillere destan olan Kayseri mantısını da mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Mantı deyip geçmeyin zira burada tam 36 çeşit mantı yapılıyor.

Erciyes’te Gece Hayatı

Uludağ kadar hareketli bir gece hayatı olmasa da, akşam yemeği sonrasında otelinize sizi bırakmayacak kadar eğlenceli organizasyonlar bulunuyor. Canlı müzik organizasyonları, konserler, DJ performansları ve konsept partiler ile Erciyes akşamlarını unutulmaz kılabilirsiniz.

Romantik ve daha sakin bir akşam geçirmek isteyenler için ise otellerde şömineler bulunuyor. Şömine başında çerezinizi yiyebilir veya sevdikleriniz ile sıcak şarap içebilirsiniz.

Gerilen kaslarınızı gevşetmek için ise lüks otellerde bulunan SPA merkezleri tam size göre. Özellikle masaj uygulamaları ile sadece günün değil tüm senenin yorgunluğunu ve üzerinizde birikmiş stresi atabilirsiniz.

Cevap bırakın