Erciyes’te Yapılabileceğiniz Aktiviteler

Erciyes, zannedilenin aksine sadece kayak merkezi olan bir bölge değil. Hatta sadece kış aylarında değil, Yaz aylarında da mutlaka gezilip görülmesi gereken bir turizm cenneti. Erciyes’e her sene gelip kayak yapmak fakat gözümüzü diğer güzelliklere kapamak, bizim için çok büyük bir kayıp olacaktır. Öyle ki Erciyes’te rafting aktivitelerinden, kaplıca içmecelerine kadar onlarca farklı seçenek bulunmaktadır.

Bugün Erciyes dendiği zaman sadece bir dağ gözümüzün önüne geliyor olsa da, Erciyes; Yay Gölü, Zamantı Irmağı, Aladağlar Milli Parkı, Yedigöller, Aksu Kanyonu, Sultan Sazlığı ve Kapuzbaşlı Şelaleleri gibi muhteşem güzellikleri kaplayan bir bölge.

Erciyes Kaplıcaları

Erciyes dağının en belirgin özelliği, volkanik bir dağ olması. Her ne kadar asırlar önce sönmüş bir dağ olsa da, Erciyes’in bu volkanik özelliği, bölgenin şekillenmesinde çok önemli rol almıştır. Öyle ki çoğu bölge doğal güzellikleri de, volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Volkanik dağın getirdiği mineraller, bölgedeki yer altı sularının da çok zengin olmasını sağlamıştır. Zirvesinde karın eksik olmadığı Erciyes, bölgesindeki termal su kaynakları ile de asırlardır bölge halkına şifa dağıtmaktadır.

Erciyes’te Tekgöz, Yeşilhisar, Hacı Veli ve Bayramhacı kaplıcaları bulunmaktadır. Bu kaplıcalarda öncelikli olarak cilt, romatizma, eklem, kalp, damar rahatsızlıklarınıza şifa bulabilirsiniz. İçme olarak da kullanılabilen bu sular, çeşitli iç hastalıklara da fayda göstermektedir. Elbette bu yardımcı tedavi uygulamalarını denemeden önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Kaplıcalara ek olarak Erciyes bölgesinde içmeler de bulunmaktadır. Özengi, Çökek, Sazlık, Saz, Boğazköprü ve Yazar içmeleri ile de mide, bağırsak gibi çeşitli iç hastalıklarınıza şifa bulabilirsiniz. Sağlıklı bir hayat ve ışıldayan bir cilt için tatilinizin bir bölümünü Erciyes Kaplıcalarına ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Rafting

Çoğu insan bilmiyor olsa da Erciyes, ülkemizde Rafting sporlarına en elverişli alanlardan bir tanesidir. Kayseri’deki rafting sporları, Zamantı Irmağı’nda yapılmaktadır. Bu ırmak İç Anadolu’dan var olmakta ve Akdeniz’e dökülmektedir. Toplam uzunluğu 300 kilometreden daha fazla olan Zamantı Irmağı, eğlenceli ve bir o kadar da zor rafting parkurlarına sahiptir. Bu muhteşem doğal güzelliği görmek ve arkadaş gruplarınız ile eğlenceli vakit geçirmek için mutlaka Kayseri’ye uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Kuş Gözlemciliği

Kuşlara merakınız olsun olmasın mutlaka denemeniz gereken aktivitelerden birisi de kuş gözlemciliğidir. Kayseri’de bulunan Sultan Sazlığı, bu aktivite için çok verimli bir ortam oluşturmaktadır. Onlarca farklı kuş türünün uğrak yeri olan bu sazlık sayesinde konuklar, fotoğraf makineleri ile eşsiz kareler yakalayabilirler. Sazlıkta nesli tükenmekte olan nadir kuşlar da bulunmaktadır. Büyük şehirlerden, sadece kuş gözlemciliği için kalkan turlar dahi bulunmaktadır.

Trekking

Erciyes’te onlarca farklı trekking rotası bulunuyor. En verimli rotalar ise Aladağ milli Parkı içerisinde yer alan parkurlardır. Dağ gölleri, görkemli kayalar ve çağlayanlar arasında gerçekleştireceğiniz trekking maceralarınızı, bir ömür boyu unutmayacağınıza emin olabilirsiniz. Trekking rotaları üzerinde, yorulduğunuz zaman soluklanıp piknik yapabileceğiniz şelaleler bulunmaktadır.

Piknik Aktiviteleri

Kayseri halkı, Yaz aylarında Erciyes’e adeta akın etmektedir. Şehrin sıcaklığına nazaran çok serin olan dağ, aynı zamanda mangal ve piknik alanları sayesinde muhteşem bir hafta sonu aktivitesi imkanı sunmaktadır.

Piknikçilerin vazgeçilmez adresi olan Erciyes, aynı zamanda spor sahaları, yürüyüş yolları, restoranları, kamelyaları ve sosyal olanakları ile adeta dev bir yaşam alanına dönüşmüştür.

Aracınız ile bölgeye gelerek, ücretsiz park imkanından faydalanabilirsiniz. Bölgede çok geniş bir alanı kaplayan kültür parkı, spor sahaları ve çocuk oyun alanları da bulunmaktadır.

Cevap bırakın