Kayak Tatili Yapacaklara Önemli Tavsiyeler

Kış aylarına yaklaştığımız bu dönemde, elbette aranızda kayak tatili planları yapanlar vardır. Peki kaymayı biliyor musunuz? Eğer ilk kez kayıyorsanız veya bu alanda çok az tecrübeniz varsa, aşağıdaki tavsiyelerimize kulak kabartmanın zamanı gelmiş demektir.

Kayak Tatili Yapacaklara Tavsiyeler

Kayak Tatili Yapacaklara Etkin Tavsiyeler

Öncelikle şunu bir netleştirelim; Kayak sporları kendi kendine öğrenilmesi oldukça zor bir spordur. O yüzden etrafınızda kayak sporları ile ilgilenen bir arkadaşınız varsa onunla iletişime geçin. Kayağa ilgisi varsa mutlaka kış tatillerinde kaymak için kayak merkezleri arasından birisini tercih edecektir. O arkadaşınızla samimiyetiniz varsa, tatile beraber gidin ve özel dersi bedavaya getirin. Elbette profesyonel bir eğitmen gibi olmayacaktır fakat en azından düşe kalka öğrenmek zorunda kalmazsınız. Arkadaşınızla samimiyetiniz çok yüksek değilse ona cüzi bir özel ders ücreti teklif edebilirsiniz. Bugün ülkemizdeki kayak merkezlerinde özel ders ücretleri 150 ila 400 lira arasında (saatlik) değişmektedir.

Kaymaya nihayet başladınız, ilk pist başlangıç noktasına çıktınız ve korkunuzu yendiniz. Artık bol bol düşmeye ve ıslanmaya hazır olun. Kaliteli bir kar kıyafeti edindiğinizi düşünerek ıslanmanın sizin için problem olmadığını varsayıyorum zira kötü bir kıyafet ile gideceğinize hiç gitmemeniz çok daha iyidir. Kayak sporlarında profesyonel bile olsanız düşersiniz, o yüzden vücudunuz buna hazırlıklı ve dayanıklı olmalı. Bacak, bel veya kollarda sakatlığı olanların tatil planlarını ertelemeleri önemle tavsiye olunur. İlla kayacağım, riske gireceğim diyenler için ise hassas bölgelerine ek yardımcı destek aparatları almalarını tavsiye ediyorum.

Kayak Tatili Yapacaklara Etkin Tavsiyeler

Çoğu kişinin umursamadığı fakat bence en önemli nokta ise vücut performansı. Vücut bir anda değişen bir mekanizma olmadığı için kayak tatilinden en az 5-6 ay önce çalışmalara başlamalısınız. Sıkı bir kardiyo ve ayarında ağırlık antrenmanları sizin vücut mukavemet eşiğinizi artıracaktır. Bu da kayak sporlarından çok daha fazla keyif almanızı sağlar.

Kayarken dengeli gitmenizi, yön değiştirmenizi veya düşmemenizi sağlayacak şey bacaklarınız ve doğal olarak bacak kaslarınızdır. Bacak kaslarının güçlendirecek antrenmanları yapmış olmak sizi pistin üstünde daha güçlü kılacaktır. Aksi takdirde daha zevk almaya başlamadan bacaklar titremeye başlar ve ayakta dahi duramazsınız.

Cevap bırakın