Kış Sporları Merkezi Erciyes

Kayseri’nin sembolü haline gelmiş olan Erciyes, yılın tüm aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Bölgenin en önemli cazibesi, hiç şüphesiz ki Erciyes Kayak Merkezi’ni barındırıyor olması. Volkanik bir dağ olması sebebiyle, ziyaretçilerine pürüzsüz pistler sunan Erciyes, sadece kayak değil snowboard ve motorlu kayak sporları gibi onlarca farklı sporunda uygulanmasına uygun ortam sağlıyor.

Kayseri’nin İstanbul’a sadece 1 saatlik uçuş mesafesinde olması, özellikle yabancı turistler için çok büyük bir avantaj. Dünya’nın onlarca farklı ülkesinden İstanbul’a iniş yapan turistler, kendilerini 1 saat 30 dakika sonra Erciyes’in zirvesinde bulabiliyorlar. Havaalanı sonrası da ulaşım çok rahat. 1 saatlik uçak yolculuğu sonrasında, Erciyes’e ulaşmak yerel ulaşım araçları veya özel araçlar ile en fazla 30 dakika sürüyor. Alışık olduğumuz zorlu dağ yolları ise Kayseri’de bulunmuyor, yollar daima açık. Ayrıca İstanbul’a ek olarak Ankara ve İzmir gibi nüfusu yüksek şehirlerimizden de Kayseri’ye direkt uçak seferleri bulunmaktadır.

Erciyes’te kayak yapmak çok güvenli. 24 kişilik ve tamamı profesyonel kayakçılardan oluşan güvenlik ekibi, 7/24 Erciyes’te gezinti halindeler. Bu sayede zorda kalan kayak severlere anında müdahale etme şansları oluyor. Ayrıca Avrupa’nın birçok kayak merkezinde olduğu gibi Erciyes Kayak Merkezi’nde de kask takmak zorunlu.

Erciyes Kayak Merkezi’nin Mekanik Liftleri

Türkiye’nin en modern lift sistemlerine sahip olan Erciyes, saatte 26 bin ziyaretçiyi pist başlangıç noktalarına çıkarabiliyor. Bu alanda sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da lider konumda olan Erciyes, konuklarına 19 farklı mekanik tesis ağı ile hizmet vermektedir. Lift sistemlerinin tamamı Alpler standardında tasarlanmıştır. Erciyes’in büyük yatırımlarını henüz son 10 yıl içerisinde alması, tesisin tamamen modern inşa edilmesi yönünde etkili olmuştur. Ayrıca sadece lift sistemlerinin değil tüm kayak merkezinin tasarlanmasında, Avrupalı uzmanların emeği de çok büyük.

3916 metre yüksekliği ile İç Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes, snowboard için de çok uygun bir zemine sahip. Snowkite heyecanını yaşamak istiyorsanız, bunu dünyada en iyi şekilde yaşayabileceğiniz yerlerden birisi burası. Toplamda 102 kilometre uzunluğu bulan 34 adet piste sahip olan Erciyes, dünyada çok az dağda bulunan toz kar türüne sahip. Bu da, kayakçıların korkusu olan çığ gibi afetlerin oluşmasına engel oluyor.

Hiç Durmayan Kayak Zevki

Erciyes, ikliminin de vermiş olduğu avantaj ile 6 aya yakın süren bir kayak sezonuna sahip. Erciyes A.Ş. her türlü ihtimali düşünerek, Türkiye’nin en modern suni kar makinelerini pistlere kurdurmuştur. Kayak sezonu hava şartlarından dolayı erken bitse dahi bu kar makineleri devreye girerek, kayak heyecanının devam etmesini sağlıyor. Ziyaretçiler karın suni olduğunu anlamıyorlar bile zira bu karlar tamamen doğal olarak Erciyes’te oluşturulmuş bir yapay göletten üretiliyor.

Gece Kayağına Hazır Mısınız?

Kayak severlerin en büyük arzularından birisi de gece kayağı heyecanını yaşamaktır. Ülkemizdeki birçok kayak merkezinde bulunmayan bu avantaj, pistlerin çok güvenli olması nedeni ile Erciyes’te uygulanmaktadır. Kış sezonu boyunca her hafta cuma ve cumartesi geceleri düzenlenen gece kayağı ile muhteşem bir tecrübe yaşayabilirsiniz. Gece kayağında elbette pistler çok iyi bir şekilde ışıklandırılmaktadır.

Erciyes Kayak Merkezi Konaklama Seçenekleri

Erciyes’te dağın zirvesindeki lüks otellerde konaklayabilir veya yamaçlara yayılmış olan dağ evlerini tercih edebilirsiniz. Zirvedeki konaklama tesisleri toplamda 1.500’den fazla yatak kapasitesi ile ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Şehir merkezine indiğiniz zaman ise doğal olarak alternatifler daha da artmaktadır. Ulaşımın kolay olması, Kayseri Şehir Otelleri’nin de çoklukla tercih edilmesine olanak sağlıyor. Biz yine de doya doya kayak yapmak isteyen okurlarımıza, pistlere yakın kayak otellerini tercih etmelerini öneriyoruz.

Cevap bırakın