Çocuk Kayakçılar için En İyi Kayak Merkezi Erciyes

Ülkemiz, coğrafi yapısı sayesinde kış sporları adına Avrupa’nın ve hatta dünya’nın en avantajlı topraklarına sahiptir. Öyle ki neredeyse her şehrimizde en az 1 adet kayak merkezi bulunuyor. Toplamda 50’den fazla kayak merkezi olsa da, sadece birkaç kayak merkezimiz bugün konuklarına Uluslararası Standartlarda kayak yapma imkanı sunmaktadır.

Kış turizmi adına yapılan yatırımların artması, Erciyes gibi kayak merkezlerimizin dünya çapında üne kavuşmasını sağlıyor. Dünya standartlarındaki pistler ve kayak otelleri sayesinde bugün Erciyes, her sene yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Bölgede kayak eğitim okulunun da bulunuyor olması, hayatında ilk kez piste çıkacak ziyaretçiler için oldukça ilgi çekici.

Özel derslerde tavan fiyat politikasının olması, Erciyes Kayak Merkezi’ni bu spora ilk kez başlayacaklar için daha da cazip kılmaktadır. Kayağa ilk kez başlayacak olanların neredeyse yarısı çocuklarımızdır. Çocukların vücutları çok daha esnek ve kendi vücut oranlarına göre güçlü olduğu için, kayak sporlarına erken yaşlarda başlamalarının onlar açısından zihinsel ve mental olarak birçok faydası bulunmaktadır.

Kış sporları, çocukların ruhsal, fiziksel ve kişisel gelişimlerini olumlu etkilemektedir. Özellikle son yıllarda artan teknoloji bağımlılığına ilaç gibi gelecek Kış sporları, çocuğunuzun doğa ile de bütünleşmesi açısından çok önemlidir.

Küçük yaşta kayak eğitimi almak, ileriki yaşlarda bu sporu çok daha fazla sevmelerini sağlıyor. Alp disiplin kayağının yapılabildiği Erciyes, çocuklar için de oldukça elverişli pistlere sahip. Bilinçli bir ebeveyn olarak, çocuklarınızı mutlaka kayak merkezleri ile tanıştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Peki Kış sporlarının faydaları nelerdir? Gelin hep beraber bunu maddeler halinde inceleyelim.

Spor ve Eğlence Bir Arada

Genç yaşta spora alışmak, ömür boyu bir spor disiplininin kazanılması açısından çok önemlidir. Her ne kadar ülkemizde spor denince akla futbol geliyor olsa da, kayak sporları vücudumuzdaki en küçük kas gruplarını dahi çalıştırarak bizi güçlü tutabilen yegane spor dallarıdır. Snowboard, kayak veya diğer kayak disiplinleri ile kadiyovasküler sistemimizin esnekliği artacak ve buna ek olarak çocuklarınız muhtemelen hayatlarının en eğlenceli saatlerini yaşayacaklar.

Bir Sosyalleşme Aracı Olarak Kayak

Kayak sporları her ne kadar 1 kişi ile yapılıyor gibi görünse de, pistlere çıktığınıza bunun tam tersi olduğunu göreceksiniz. Her kayakçı, bu sporun etiği gereği diğer kayakçılardan da sorumludur. Çocuklarınız kimi zaman diğer arkadaşlarına yardım edecek, onlara yol gösterecek veya kayak hakkında samimi konuşmalar yapacaklar. Bütün bunlar, onlara daha küçük yaşlarda sosyalleşme fırsatı sunacaktır.

Bedensel Farkındalık

Kayağı diğer sporlardan ayıran, tüm vücudun bir bütün halinde kullanılıyor olmasıdır. Bu da henüz daha vücudunu tam olarak keşfedemeyen çocukların, bedensel ve ruhsal farkındalıklarını artıracaktır. Erken yaşta bu spora başlamanın avantajını çocuklar fiziksel güç olarak geri alacaktır. Öyle ki çoğu zaman çocuklar, kayak sporları sayesinde vücutlarının güçlü yanlarını ve zayıf taraflarını farkında dahi olmadan öğrenmektedir.

Özgüven Kaynağı

Kayak sporları, kolay sporlar değildir. Dağın zirvesinden bir başına aşağıya kadar inebildiğini gören çocuklarda inanılmaz bir özgüven artışı olacaktır. Ayrıca sürekli düşmesine rağmen kalkmayı da biliyor olması, zorluklar ile mücadele etmeyi ona eğlenceli bir şekilde öğretecektir.

Denge Kabiliyetinin Gelişmesi

Kayak sporlarında, gerekli tedbirler alınıp pistlere çıkıldıktan sonra en kritik konu vücut dengesidir. İlk başlarda biraz zorlanacak olsalar da, çocuklar aldıkları eğitimin de katkısı ile bir süre sonra dengede kalmayı öğreneceklerdir.

Gelişim aşamasına olan kemikler ve kaslar için çok faydalı olacak bu denge antrenmanları,  çocuklarınız fiziksel olarak çok daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın