Sömestr Tatili İçin Uygun Kayak Merkezleri

Tüm Türkiye Ocak ayının 3. haftasında başlayacak olan sömestr tatili üzerine pür dikkat kilitlenmiş durumda. Öğrenciler ders stresini, çocuklu aileler de hayatın yüklediği gerginliği kayak tatillerinde yok etmek için adet sabırsızlanıyor. Bu yoğun talebi çoktan gören kayak merkezleri ise konuklarını memnun etmek için tamamen hazırlar.

Sömestr için uygun kayak merkezleri konulu içeriğimizde, Türkiye’deki başlıca kayak merkezleri hakkında sizleri kısaca bilgilendireceğiz.

Kış Sporlarının Yükselen Yıldızı Erciyes

Toz karı ile kayak merkezleri arasında adet bir yıldız konumunda olan Erciyes, geniş ve modern pistleri ile de göz kamaştırıyor. Yapılan yatırımlar ile Avrupa Standartlarında bir kayak merkezine dönüşen Erciyes, bu yolda sorumluluk aldığı Dünya ve Avrupa Snowboard Şampiyonası ev sahipliği ile kalitesini kanıtlamış oldu.

Sömestr tatilinde de tatilcilerin gözdesi olan Erciyes, geniş konaklama seçenekleri ve 6 aylık kar garantisi ile ilgi çekiyor. Batı’daki kayak merkezlerinin inanılmaz Sömestr yoğunluğunun tam aksine, geniş arazisi sayesinde Erciyes’te rahatsız edici bir sıkışma olmuyor. Bunda Erciyes’in Türkiye’nin en büyük ve ileri teknoloji mekanik tesis ağına sahip olmasının da payı büyük elbette. Bu mekanik ağ sayesinde, Erciyes’teki 26 bin kayak sever sadece 1 saat içerisinde pist başlangıç noktalarına taşınabiliyor. Bu imkanlar sayesinde, günün yarısını lift sırası bekleyerek heba etmemiş oluyorsunuz.

Toplam uzunlukları 102 kilometre olan 34 pistin kullanım hakları, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak çalışan Erciyes Anonim Şirketi’ne ait. Devlete bağlı bir kurum olması sayesinde, kayak merkezi genelinde tüm fiyatların düşük olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Günlük skipass ücreti 70 lira ve bu sezon boyunca değişmiyor. Öğrenci belgesi getirenlere ise indirim yapılıyor, onlar için günlük ücret 55 lira. Biletlerin süresi arttıkça, doğal olarak gün üzerine düşen ücret düşmüş oluyor. Sezonluk biletler yetişkinler için 500 lira iken, öğrencilere 400 liradan sunuluyor.

Bu fiyatların 2018/2019 sezonu için olduğunu hatırlatalım, ileri yıllarda zam gelme olasılığı bulunmaktadır. Fiyatları teyit etmek adına, kayak merkezi ile veya herhangi bir Erciyes Oteli ile görüşebilirsiniz.

Kartalkaya Sömestr Tatili İçin Hazır

Uludağ’a alternatif olarak gösterilen Kartalkaya Kayak Merkezi, fiyatları ve doluluk oranları ile Uludağ’ı zaten aratmıyor desek yeridir. Özellikle İstanbul ve Ankara’dan yoğun ziyaretçi çeken Kartalkaya, her sene on binlerce yabancı kayak severe de ev sahipliği yapıyor. Kartalkaya’daki hafta sonu yoğunluklarının bir diğer önemli sebebi de tur şirketleri. Otobüsler ile İstanbul’dan ve Ankara’dan günübirlik turist taşıyan kayak turu şirketleri, pistlerde ciddi bir yoğunluk olmasını sağlıyorlar. Bu elbette ülkemizdeki kayağa olan ilginin arttığını gösteren, olumlu bir gelişme.

Toplam uzunlukları 70 kilometre olan 25 piste sahip olan Kartalkaya, Köroğlu Dağları’nın 2200 metresinde yer alıyor. Muhteşem bir manzaraya sahip olan merkez, konuklarına çam ormanlarının arasında eşsiz bir kayak deneyimi yaşama fırsatı sunuyor.

Kartalkaya’da sezon genel olarak Aralık ayının 2. haftasında açılıyor ve Mart sonuna kadar devam ediyor. Büyük şehirlere yakın olması sebebiyle Kartalkaya’da hafta içi günlerde dahi %80 civarında doluluk oranı görülmektedir. Bu kadar talep olması elbette otel fiyatlarından, özel ders fiyatlarına kadar her alana yansımaktadır. Konaklama, ulaşım, özel ders, ekipman kiralaması, yeme içme harcamaları derken, 2 günlük bir Kartalkaya tatilinin 1.500 lira civarında olacağını söyleyebiliriz.

Bugünkü yazımızda sizlere sömestr için uygun 2 kayak merkezi sunduk. Bunlardan hangisini değerlendireceğinize elbette bütçeniz, şehirlere olan yakınlığınız ve rezervasyon yaptıracağınız tarih belirleyecek. Özellikle Kartalkaya’da sömestr tatilini yapmak isteyen okurlarımız ellerini çabuk tutmalılar zira o tarihteki boş odaların birçoğu daha sezon başlamadan tutuldu.

Cevap bırakın