Türkiye’de Yapılabilecek Kayak Disiplinleri Nelerdir?

Kış aylarını iple çekmemize sebep olan kayak tatilleri , dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen sezon çok daha büyük bir ilgi ile karşılaşmaktadır. Sürekli büyüyen bu ilgi sayesinde kayak merkezleri daha modern hale gelmekte ve yeni konaklama imkanları oluşmaktadır.

Kış sporları her ne kadar kayak ile başlamış olsa da snowboard, kar raftingi ve kar kayağı gibi kış sporları da bir hayli ilgi çekici. Türkiye’de yapılabilecek kayak disiplinlerine ek olarak bu disiplinleri hangi kayak merkezlerinde yapmanızın daha iyi olacağı tavsiyelerini de içeren yazımıza geçelim.

Snowkite

Kayağın belki de adrenalini en yüksek şekli olan Snowkite, adında da anlaşılabileceği gibi paraşüt ile yapılan bir kış sporudur. Kayak yaparken paraşütün etkisi ile yüksek hızlara ulaşan sporcu, zaman zaman uçuşa dahi geçmektedir. O nedenle snowkite için uçarak kayak yapmak tabirini de rahatlıkla kullanabiliriz.

Snowkite için en uygun kayak merkezimiz Kayseri’de bulunuyor. Erciyes Kayak Merkezi, şehir merkezinden sadece 25 kilometre uzaklıkta olan ve ulaşımı çok rahat bir Kış sporları merkezi. Pistlerinin eğiminin çok yüksek olmaması, Erciyes’i bu spor dalı için çok uygun kılıyor. Erciyes sadece ülkemizde değil Dünya’da da snowkite için en önemli merkezlerden birisi. Bunun en önemli sebebi ağaçsız olan Erciyes dağının, rüzgarlarının hiç kesilmemesidir.

Erciyes Kayak Merkezi’nde bu spor dalı için ekipman kiralayabilir veya Erciyes A.Ş. bünyesindeki profesyonel eğitmenlerden, snowkite eğitimi alabilirsiniz. Bu sporun meraklıları her yıl Erciyes’te düzenlenen Snowkite Festivali’ne mutlaka katılmalılar.

Kar Raftingi

Rafting denince aklımıza hırçın kanyonlar geliyor olsa da artık pistlerde de rafting yapılabiliyor. Henüz çok yeni olan bu adrenalin dolu spor, Trabzon Uzun Göl ve Erzincan Ergan Dağı kayak merkezlerinde uygulanmaktadır. Uzun pistlerde çok daha rahat yapılabilen Kar Raftingi, bu kayak merkezlerimizde Aralık ila Mart aylarında yapılabilmektedir.

Henüz kayak merkezlerinin bir çoğunda kar raftingi için özel pist bulunmuyor olsa da, ilginin artması sebebiyle hazırlıkların çoktan başladığını söyleyelim.

Snowboard

Türkiye’de ve Dünyada kayaktan sonra en çok tercih edilen Kış sporu, Snowboard olarak bilinmektedir. Akrobatik hareketlerin bulunması ve eğlence dozunun yüksek olması nedeni ile özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir. Türkiye’de bu spora elverişli olan en iyi pistler Sarıkamış, Kartalkaya ve Palandöken kayak merkezlerinde bulunmaktadır.

Sarıkamış, snowboard açısından adeta bulunmaz bir nimettir. Dünya çapında meşhur olan Sarıkamış Pistleri, kristal kara sahiptir. Bu da Sarıkamış Pistlerinin, snowboard için çok uygun bir zemine sahip olmasını sağlamaktadır. Sık çam ormanlarının arasında bulunan merkez, sadece Snowboard değil birçok Kış sporu için de uygundur.

Yine Doğu bölgemizde yer alan başka bir kayak merkezi Palandöken, snowboard için uygun doğal pistleri barındırır. Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş olan pist, 6 aylık kayak sezonu boyunca misafirlerin kullanımına açıktır.

Sezonda 3 metreyi bulan kar kalınlığı ile Snowboard için en uygun pistlere sahip olan merkezlerden birisi olan Kartalkaya’da, sadece Snowboard için ayrılmış özel bir alan bulunmaktadır. Merkezde bu spor dalı için eğitim alabilir ve ekipman kiralayabilirsiniz.

Serbest Kayak Stili

2 kayak ve batonlar ile yapılan serbest kayak, Kış sporlarının atasıdır diyebiliriz. 1 asırlık tarihi olan bu spor halen dünyada en çok uygulanan kış sporudur. Türkiye’de bu sporun yapıldığı başlıca kayak merkezleri; Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Erciyes, Sarıkamış ve Kartepe kayak merkezleridir.

Türkiye, coğrafi yapısı sayesinde Kış sporları için muhteşem bir alt yapıya sahiptir. Bu doğrultuda Kış tatili için daha uygun alternatif arayan okurlarımız, serbest kayak yapabilecekleri 50’den fazla kayak merkezini, ülkemizin tüm bölgelerinde bulabilirler.

Cevap bırakın